top of page

 az para çok film
ucuz film yapımını tartışıyor.
Film sektöründe yer edinmek zor bir iş. Festival filmi, dizi projesi,... bağımsız filmciler bu yolda sürekli bir bütçe baskısı altındalar.
Ancak az para ile başarılı projelerin örnekleri bulunuyor.
Bu örneklerin artmasını diliyoruz.

Ankara'da film işinin avantajları neler? Festivaller bunun neresinde? Ankara'da dizi ile uğraşan ekipler kimler? Ankara'da organize olunabilir mi? Ankara neden yetişmiş iş gücünü İstanbul'a kaptırıyor? İstanbul'dan kaçanlar Ankara yı tercih ederler mi? Nereden başlamalı, nasıl yapmalı?

Geliştirmeye yeni başladığımız Fedai projesini konuşuyoruz. Tretman düzeyinde olan dizinin çekimi uzun bir yol olacak. "Fedai projesini IKSV Köprüde Buluşmalar’a neden gönderdik? Bunun dışında başka diziler için pitching düzenleyen festivaller hangileri? Nasıl dökümanlar istiyorlar? Proje geliştirenlerin beklentileri neler?"

"İnsan neden dizi çeker? Fedai dizisi bizi neden heyecanlandırıyor? Projenin riskleri ve avantajları neler? Dizi projesi nasıl geliştirilir? Ne gibi platformlara baş vurulabilir? Yayıncıların bağımsız projelere yaklaşımı nasıl? Film festivallerinin dizi destek bölümleri neler? Dijital platformlar dışında olasılıklar bulunabilir mi?" soruları üzerine sohbet ettik.

Film ekipmanları maalesef pahalı. Ama temiz bir görüntü ve ses almak aslında çok da pahalı olmayabilir. Ekipman fetişizminden kapılmazsak işler kolaylaşacak. 

“Bizim köyde yaşayan garip bir adam var!” Belgesele konu bulmak noktasında ve filmi kurarken daha yaratıcı olmalı. Hele de festival amaçsa. Garip bir insan bulalım. Bir röportaj yapalım. Sonra onu bağında, bostanında, evinde, arabasında çekip görüntülerin altına sesleri koyalım. Al sana belgesel! Benzer şeyler artık Youtube’da binlerce var. İyi ve başarılı belgesel için biraz daha yaratıcılık lazım. Neler yapılabilir? Bazı örnekler de vererek konuşalım dedik. 

#Film yaparak para kazanmayı konuşuyoruz. Tanıtım filmi, düğün videosu, sosyal medya videosu, vs... Peki reklamdan, tanıtımdan, ıvır zıvırdan para kazanıp film yapmak mümkün mü? Dikkat!

Dijital platformlara proje hazırlamayı yani “Dijitale İş Yapmayı” #Blutv​, #Exxen​,#Gain​ platformlarının yayın politikası nedir, yaklaşık ne ödüyorlar, proje nasıl sunulmalı gibi soruları konuşuyoruz.

Dijital platformlara proje hazırlamayı yani “Dijitale İş Yapmayı” #Blutv​, #Exxen​,#Gain​ platformlarının yayın politikası nedir, yaklaşık ne ödüyorlar, proje nasıl sunulmalı gibi soruları konuşuyoruz.

#Netflix tarafından yayınlanan ve Burcu Biricik’in başrolünü oynadığı #Fatma dizisi büyük ses getirdi. Bizler de beğenmekle birlikte senaryo, yönetmenlik, oyunculuk, kurgu gibi açılardan bu yapımı konuştuk. Umarız sohbetimizden keyif alırsınız. Önümüzdeki günlerde “Dijitale İş Yapmak” isimli başka bir video ile dijital platformlara proje hazırlamayı konuşuyoruz. #Blutv, #Exxen, #Gain platformlarının yayın politikası nedir, yaklaşık ne ödüyorlar, proje nasıl sunulmalı gibi soruları konuşuyoruz.

  • Instagram - Grey Circle
  • LinkedIn - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Vimeo - Grey Circle
bottom of page