top of page

Dijitale iş yapalım!

Netflix, Blutv, MUBI, Gain, Exxen, AmazonPrime... Dijital platformlar artık televizyon kanalları kadar güçlü durumdalar. Bir çok video üreticisi bu kanallara içerik üretmek peşinde.Birinci bölümde Blutv, Gain ve Exxen'in yayın politikaları konuşuluyor. Exxen fenomenlere ve çok popülere oynarken Gain daha şehirli, eğitimli bir kitleye içerik çıkarıyor. Blutv ise underground kültürlere fazlasıyla yer veriyor. Bu demek değil ki bu platformlar sadece bunları yayınlıyorlar ve yayınlayacaklar. Fakat herkes kendi tüketici grubuna yakın içeriklere daha sıcak bakacaktır.


Videoda ayrıca yerli ve yabancı platformların üye sayıları ve yerli platformların kısa içeriklere önerdikleri ortalama ücretlere yer veriliyor. Şahsiyet, Masum, Yeşilçam, Fatma gibi dev bütçeli yapımlar için herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak bir şeyler çekme niyetinde olanların projelerini oluşturmadan önce izlemesinde fayda var.


İkinci bölümde ise platformlara proje hazırlama, gönderme süreçleri ve özgün içerik üretme biçimleri masaya yatırılıyor. İçerik önerisi sunmak için tanıdık arama yerine yapılmamış bir format bulmak daha önemli. Hazırlanacak dosya içeriğin biçimini, tipini, ritmini, bütçesini, uzunluğunu, bölüm sayısını vs. içermeli. Mümkünse bir pilot bölüm veya kısa bir örnek çekilip kurgulanarak gönderilmeli. Niyet edenlerin varsa daha önceki görsel çalışmalarını da eklemeleri onlar için bir avantaj.


Özgün içerik nasıl üretilir sorusu ise tamö bir muamma. Bunun tabiiki bir formülü yok. Ancak daha çok belgesel tarzına yakın olan ve düşük bütçeli olan bu içeriklerin daha yaratıcı tasarlanmaları gerekiyor. Malum, Yotube'da da çok sayıda "belgesel" benzeri içerikler bulunuyor. Bedavası varken insanların para vererek izlemeleri için daha sanatsal işlerin şansı fazla.


Sonuç olarak tüm platformların içerik ihtiyacı bulunuyor. yayın politikalarına ve bütçelerine uygun projeleri, projeyi anlattığınız biçimde de çekebileceğinize iknaa edebilirseniz neden olmasın.


iyi seyirler.  • Instagram - Grey Circle
  • LinkedIn - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Vimeo - Grey Circle
bottom of page