top of page

Netfix'in "Fatma" dizisi neden iyi?

Geçen hafta uzun süredir beklenen Netflix'in yeni yerli yapımı "Fatma" dizisi yayınlandı. Dizi genel olarak çok beğenildi. özellikle Burcu Biricik'in performansı çok sevildi. Bizde yeni Youtube kanalımız için diziyi senaryo, karakterler, kurgu, yönetmenlik ve kadın sunumu gibi açılardan değerlendirmek istedik.


Dizi genel anlamda başarılı. Uzun, karmaşık ve mafyatik bir ilişkiler ağını bir kadının kayıp kocasını arama hikayesi ile harmanlamaya cesaret ediyor. Çoğu zaman seyircinin tamamlaması gereken boşluklar bırakarak ilerliyor. Bu da dikkatli bir izleme gerektiriyor. Yerli dizi sektöründe çok da görülmeyen böyle bir cesareti öncelikle taktir etmek lazım. Ancak bu kişilerin karışması, öykünün tam ve berrak biçimde algılanamaması gibi riskleri beraberinde getiriyor. Senaryo ve yönetmenlikte bazı eksikler nedeniyle bu sorun yer yer aşılamıyor.


Burcu Biricik çok ağır bir yük almış dizide. Hemen hemen her sahnede görünüyor. Bu yoğunluk bir de sürekli ağır-dramatik oyunculukla birleşince çok yorucu bir işe dönüştüğünü tahmin etmek zor değil. Ama genel oyunculuk performansları gayet iyi. Karakterler daha iyi ayrılabilse daha da göze çarpan bir oyunculuk olabilirdi.


Dizinin en sıkıntılı bölümü kadın sunumu. Kadın karakterlerin hemen hepsi ezik, güçsüz, çıkarcı, aklı havada, bencil, fesat gibi sıfatlara yakın duruyorlar. Hiç mi olumlanacak bir kadın karakter yazılamazdı diye soru geliyor aklımız.


İncelemenin tamamınını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. Umarız keyif alırsınız.
  • Instagram - Grey Circle
  • LinkedIn - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Vimeo - Grey Circle
bottom of page